Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV

Datum vydání: 29. dubna 2008

Žánr: Akční

Vývojář: Rockstar Games

Vydavatel: Rockstar Games

Platformy: PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows

Systémové požadavky PC

Čtvrté plnohodnotné pokračování populární akční série Grand Theft Auto (GTA). Tentokrát se ujmete postavy jugoslávského přistěhovalce Nika Beliče a vrátíte se do města Liberty City, které podobně jako v předchozích dílech skrývá mnoho hodin zábavy.

GTA IV svým způsobem z řady nijak nevybočuje. Máte před sebou rozlehlé a otevřené město a pár NPC, které vám zadávají úkoly. Na řadu ale přichází mnoho inovací, které hratelnost posunují na jinou úroveň. S Nikem budujete vztahy se ženami, klade se větší důraz na příběh a město je mnohem více propracováno, stejně jako se plno věcí posunulo k větší realističnosti (např. model poškození aut a engine Euphoria, který se stará o pohyby všech postav).

Grafika doznala samozřejmě také velkých změn. A vývojáři z Rockstar vytáhli z jejich enginu RAGE opravdové maximum. Hra oplývá kvalitními texturami, dynamickými stíny a mnoha dalšími efekty. Atmosféru dokresluje jako vždy rozsáhlý soundtrack v podobě rádiových stanic. Hardwarové nároky jsou bohužel vysoké a i na dnešních strojích má hra občas problémy (kvůli špatné optimalizaci a práci s HW).

I když GTA IV vyšlo primárně pro konzole, nenese si klasické problémy z konverze, proto není problém s ovládáním ani kamerou (tak, jak tomu při konverzích bývá), stejně jako je možné hrát ve vyšším rozlišení s lepšími detaily. A jako bonus autoři do PC verze implementovali malé filmové studio, takže lze skládat a stříhat různé sekvence z hraní a dělat si z nich malé „filmy“ přímo in-game. První verze hry mají plno technických chyb a bugů, které opravují postupně vydávané patche.

Na závěr poznámka, hra má bezpečnostní systém SecuRom (s nutnou aktivací přes internet) a je nutné se registrovat na Windows Live.

Ke hře vyšlo rozšíření GTA IV Episodes from Liberty City jakožto samostatně spustitelný datadisk složený ze dvou „DLC“ v letech 2009/2010.

Grand Theft Auto IV System Requirements