Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Datum vydání: 26. října 2004

Žánr: Akční

Vývojář: Rockstar Games

Vydavatel: Rockstar Games

Platformy: Android, PlayStation 2, Microsoft Windows, Xbox, Xbox 360, PlayStation 3, iOS, Fire OS, macOS, Mac OS, Windows Phone

Systémové požadavky PC

Grand Theft Auto. Jak to zní? Nechte si ta tři slova proplouvat ušima a přidejte k nim San Andreas. Lepší, ne? Konečně jsme se dočkali a po spoustě neuvěřitelných slibů a tisíci a jednom screenshotu dorazil malý bráška GTA velikánů na naše monitory. I když označení „malý“ je všechno, jen ne pasující na San Andreas (SA). Od svého prvního dílu (tedy roku 1997) vyvolávají tato tři písmena, sejdou-li se pospolu, u hráčů podivné chvění, mnohdy i rudý závoj před očima a podobné symptomy. Není divu. Málokterá herní série si dokázala udržet tak neskutečně vysokou úroveň ve všech dílech.

GTA se stalo legendou. Ať už jste trávili moře času nad dvěma rozměry prvního dílu a jeho přídavku London, nad druhým dílem plným gangsterského soupeření, nebo nejen po vizuální stránce úchvatnými osmdesátými lety ala Vice City, vždy jste se parádně bavili. Právě Vice City skoncovalo se známým Liberty City a přeneslo hru do úplně nového prostředí, podobně, jako teď činí SA.

Hej, kámo, víš, on je fakt mazec konečně slyšet bráchu. Zvlášť kdyžs před pěti rokama vypadnul ze zaflusanýho ghetta plnýho vyhulenejch negrů a zkorumpovanejch fízlů. Jenže dyž se ti bráška ozve, páč někdo sejmul tvou máti, grázlové vodvedle se všude roztahujou a prodávaj děckám svůj hnusnej crack a navíc je rodinka našich černejch bráchů docela v háji, tak to je dost opruz. No nic – zabalil sem to v Liberty a šněruju to zpátky do Los Santos – pěkně praštěnej název pro tak šílený město. Na uvítanou mě hned sbalí profláklá dvojka chlupatejch: Tenpennyho i Polaskiho sem poslal do háje a možná ještě dál a domů dojel bez svýho kufru a na jakymsi rozpadlym kole. Začínaj těžký časy.

Žádné budování drogového impéria, žádná pohoda osmdesátých let. SA vás přenese do začátku devadesátých let v imaginárním státu USA, po němž se celá hra jmenuje. A hned první ze tří měst vám ukáže obě tváře Ameriky. Los Santos připomíná Los Angeles každým coulem – přecpané ulice v nablýskaném centru, honosné vily bohatých a slavných na pláži či kopci nad městem (s příznačnými obrovskými písmeny hlásajícími „Vinewood“) ostře kontrastují s periferií plnou zevlujících černochů a levných holek, kam se policisté odváží jen ve vrtulníku, a to už musí jít o hodně. Hádejte, která část města se stane vaším domovem.

San Andreas je černá hra, s čímž se možná někteří z vás budou muset nejdřív srovnat; mně si ale pohled na periferii amerických velkoměst získal takřka okamžitě. S tímto souvisí i hlavní hrdina – seznamte se. Jste Carl Johnson, většina lidí vám říká CJ. A po vašem návratu není moc těch, kteří by vás oslovili rádi. Všichni jsou podráždění, aspoň všichni ti, co jsou ještě na živu. Během vaší nepřítomnosti se toho stalo hodně a jen málo z toho je pozitivního. Na začátku se vám tedy naskýtá obraz rozpadlých zákonů, nevyřešená otázka smrti vaší matky, nepřátelství silných gangů kolem a lineární, přesto až neuvěřitelně poutavé vlákno příběhu se pomalounku může začít rozplétat.

Několik věrných vám zůstalo, a tak máte do začátku aspoň nějaké zázemí. Roztomilý domeček s garáží v tichém koutku města má něco do sebe, stejně jako příjemné náměstí před ním. Přesně to je místo, kam se unaveni po každé misi vrátíte uschovat nový přírůstek do vozového parku a na pár hodin v klidu spočinout. Po určitou část hry to také budou vaši přátelé ze sousedství, kdo vám bude zadávat nejrůznější úkoly. Legrácky na rozehřátí, jež vás nenásilně seznámí se všemi záludnostmi ovládání, plynule přejdou do příběhovějších misí, přičemž se ani na chvíli neobjeví náznaky něčeho, jako je nuda.

Nejsou to těžký časy. Sou to podělaně těžký časy. Negři mně už ani nevěří, že sem namakanej šofér. Že umim držet kvér. Že zvládnu pohodovou čórku. Ale sou to bráchové a já sem doma a není mi zatraceně jedno, jak to tady šecko skončí, takže co bych pro ně neufachčil. Klidně je hodím na pořádnýho burgera, dohlídnu na Smokyho ségru, vyzvednu Jeffersona (teda sorry – on je teď drsnej gangsta OG Loc) z lapáku – whatever. Ale jak jsme postříleli pár těch zhulenejch chcípáků vod Ballas, tak začalo vo něco jít. Teď abych si dával majzla i dyž valim do posilky nebo do baru na jedno… dvě, tři. Ale to je fuk. Umim se o sebe postarat a od tý doby, co mám na sobě naše rodinný zelený hadry všickni ví, kdo je to CJ a že neni žádný tupý černý vořezávátko.

Do hry přibylo nemálo statistik, až na moment znejistíte, jestli pořád hrajete GTA nebo nějaké RPG jím inspirované. Jednu položku si probereme už teď, protože s misemi úzce souvisí. Jak už tušíte, jedná se o respekt (nebo resketp? :-)). Pomalounku se plnící ukazatel se pohne takřka po každém splnění příběhového úkolu, ale nejen oddaností ke ghettu živ je CJ. Jakmile se pořádně obléknete (nejlépe do barvy příslušné vaší rodině), necháte si udělat švihácký účes nebo třeba silácké tetování, pohne to nejen s vaším sexappealem (přeci nebudete v ghettu věčně sami), ale také si vás lide začnou více vážit.

Mise jsou nádhernou směsicí všeho, co patří ke GTA a gangsterskému životu obecně. Dočkáte se adrenalinových honiček v srdci velkoměsta, šílených závodů na kopcovitém venkově, tvrdých rvaček a přestřelek, tichých krádeží v budovách… Ani na chvíli nebudete mít pocit, že děláte něco zbytečného, nebo že se snad něco opakuje. Chlapíci z Rockstaru si na nás nachystali brilantní zábavný mix v rytmu toho, co známe a co už tak dobře fungovalo dřív, přičemž se jim třeba oproti Vice City podařila o něco více vyvážit obtížnost. Během toho všeho se vám ve výborně nastříhaných in-game filmečcích odehrává poutavý příběh, jenž rozhodně není tak přímočarý, jak by se na první pohled mohlo zdát – ale už pšššt, nebo prozradím něco, co bych neměl.

Pokud byste čekali, že snad nové GTA vyrukuje jen z brilantními misemi, měli byste pravdu ani ne z desetiny. Popravdě se věci mají tak, že pokud nechcete, tak dlouhé hodiny na mise ani nesáhnete. Ne nadarmo se vám celý stát San Andreas odemkne relativně nedlouho po začátku hraní, a vy tak budete mít možnost dělat v neomezené míře cokoli, co vám hra umožní. A není toho málo. Když už jsem nakousl třeba sexappeal, dojíme ho celý. Nechcete být ve hře sami? Stačí se seznámit s dívkou, odvézt ji do pěkné restaurace či třeba na diskotéku a když to dobře půjde… Je to jen malý důkaz toho, jakou volnost vám hra chce dát. A nezůstane to jen u toho.

Je mi pěkně blbě. Sem věděl, že sem si ten blbej super big meat burger nebo co neměl dávat. Břicho mám teď jak přefouklej basketballák a cejtim se, že bych nedoběh ani se vy… natož jinam. Takle to dál nepude. Smoke věděl, proč mě posílal do tý posilky za rohem. Pudu tam pořádně zamakat a pak si konečně budu moct koupit to supr tílko, co maj dole v kaufu, páč už nebudu vypadat, že nezvednu ani párátko, natož kudlu. Jo jo, dostanu se do formy a pak na někoho bafnu a se hned podělá a ani ho nebudu muset bacit, abych se dostal ke klíčkům vod jeho káry. A budu žrat jak králík ty zeleninový sajrajty, abych mohl balit kočky z takovýho toho vozítka s uřízlou střechou, místo abych hubnul na BMXku. Což mi připomíná, že jsem na vrakáču zahlíd docela zánovní motorofku.

O Carla se budete muset náležitě starat. Dohlédnout, kolik má svalů, jak je na tom s fyzičkou, jestli se nepřejídá a netloustne, ale také jestli nehladoví. Sem tam si zajít zaběhat nebo zajezdit na kole, aby se vám zvýšila výdrž (neboli maximální počet hit pointů) a zaplavat pro větší objem plic. Vylekal jsem vás? To je dobře, protože se na všechno z toho můžete skoro vykašlat. Je pravda, že některé mise možná nepůjdou splnit, dokud si některou vlastnost trošku nenatrénujete, ale celkově je jen na vás, jestli váš CJ bude holohlavý zabiják v maskáčích nebo obtloustlý punker v umaštěném triku. Správně jste tedy pochopili, že ukazatelé „muscles“ a „fat“ budou na modelu postavy náležitě znát, za což náleží Rockstaru obrovský díl – pocit, že hrajete za nějakou konkrétní postavu, je tak mnohem lepší.

Podobně se zlepšuje vaše umění řídit nejrůznější dopravní prostředky od nevinně vypadajícího bicyklu až po všechno, co létá a nemá peří. Ať už se vaším vyvoleným prostředkem stane cokoli, postupně stejně budete potřebovat vše, takže se trocha tréninku jistě hodí. S každým kouskem skillu se trošku uklidní ovládání a vy rázem zjistíte, že vybrat pravoúhlou zatáčku v plné rychlosti přes ruční brzdu není až tak nereálné, jak se zprvu zdálo být. A aby byla větší legrace, autoři si pro vás nachystali i řidičskou či leteckou školu, popřípadě speciální závody kol, čtyřkolek a podobných vozítek. Jako kvalitní tlumič na překrásné pistoli je tu pak možnost skočit si s padákem z největšího mrakodrapu v okolí. Věřte, že je to zážitek vskutku úchvatný.

A když už jsem u toho vylepšování, neměl bych opomenout ani vaše umění zacházet se zbraněmi. Ty jsou rozděleny na několik typů jako zbraně na blízko, pistole, automaty, pušky, brokovnice, těžké zbraně… Od každé skupiny můžete mít u sebe v jednu chvíli jen jeden kousek a občas je potřeba vybrat ten správný (třeba katana bude lepší než tágo a podobně :-). Zde se však je potřeba nenechat zmýlit počáteční úrovní schopnosti ovládat zbraně „poor“. CJ přeci jenom už má něco za sebou, a tak se na jeho schopnosti něco trefit můžete poměrně spolehnout. Nicméně pozdější možnost mířit při pohybu, či trošku zklidnit rozptyl zaměřovacího kříže jistě stojí za to. Každopádně právě zde se projevuje jedna z výhod PC oproti konzolím – míření myší nejednou oceníte.

Fakticky nemám ale vůbec dobrou náladu, né? Nejdřív mě jakejsi vidlák obere o padesát babek v kulečníku. Tak jdu do klubu na pifko a třeba klofnout ňákou tu babu a dyž zrovna trsám jak ten ulízanej týpek v Hříšnym tanci, tak si šlápnu na tkaničku a máznu sebou uprostřed dydžiny. Tak vylezu ven a vidim frajera na napráskanym chopperu – tak mu jednu mlácnu až se vykotí, sbalim mašinu – no a nejedou zrovna kolem fízlové? Jsem jim teda ujel jako, ale fakt tyjo to je den. Kašlu už na to. Zajdu si na rampu zaskákat na kole a v noci sbalim někde ňákou dodávku a mrknu někam do vilky, co tam ti pracháči maj. A estli se nekdo zbudí tak mu jednu vysolim, že si nevzpomene, jakej xicht je na pětikilu.

VOLNOČASOVÉ AKTIVITY aneb nejen zločiny živ je gangster

Kulečník
V každé správné hospodě se najde kulečníkový stůl a nejinak je tomu i v San Andreas. Zde se však může hrát o poměrně vysoké peníze.

Automaty
Na mnoha místech naleznete rozličné herní automaty, jako je tento se včeličkou – oblíbený zvláště u mojí mladší sestry.

Taneční kluby
Máte pokrk posilovny? Vyrazte někam za zábavou! Nějaký ten klub má vždy otevřeno a pěkné slečny váš taneční um jistě ocení.

Hrátky s auty
Chcete udělat dojem? Není nic snažšího, než naplno využít hydraulické vychytávky vašeho natuněného miláčka aneb kočkolap v akci. Možná se podivíte, cože to CJ v předchozím odstavci povídá. Možná také ne, protože nám to slibovali. Je to tedy přesně tak, jak vidíte – v San Andreas můžete dělat neuvěřitelné množství věcí. Je to, jako když jedete na dovolenou – zaplatíte si pobyt, cestu, ale na místě se o vás rád postará tým animátorů, který pro vás vymyslí nespočet způsobů, jak zabít nudu ve volném čase. Jenže zatímco kvalita takových týmů je dosti rozporuplná, SA se o vás mimo mise postará znamenitě. Můžete budovat svoji image návštěvami posiloven, kadeřníků, tetovacích salónů, či třeba předělávat auto v garáži.

Ale co když se chcete jen bavit?
Není problém. Zajděte si do hospody zahrát kulečník, nebo raději půjdete tančit do některého z hudebních klubů? Také můžete nechat město městem a odjet relaxovat na venkov. Ale pak dost možná budete jako správní gambleři rychle mířit zpět, protože bez svých oblíbených herních automatů prostě nevydržíte. Nepochybně také trošku poškádlíte kluky ze znepřátelených gangů, stejně jako bdělé oko strážců zákona. Nakonec jistě budete chtít strávit aspoň chvíli se svou drahou polovičkou, na což bude potřeba někde vydělat – třeba nočními vloupáními se do domů bohatých spoluobčanů.

A když už jsme u vydělávání peněz. Autorům bylo jasné, že většinu hry budete chtít strávit za volantem, takže si na vás přichystali doplňkové mise. Stačí jen nasednout do příslušného typu auta a rázem můžete změnit povolání z gangstera na něco ušlechtilejšího. Můžete v sanitce vozit nemocné staré babičky na pohotovost, v hasičském autě zase statečně likvidovat požáry a chladit pobíhající hořící lidičky. Pokud chcete relaxovat, je tu taxikářská profese, nebo rozvážení jistých holek k zákazníkům. Tak jako tak si na chvíli odpočinete od neutuchajících pouličních válek a ještě přijdete k nějakým penězům.

Hej, už to dneska balim kámo. Zaletim asi do Venturas vybouchat ňákej cash na sázkách nebo tak něco. Víš, jsem z toho docela utahanej. Všichni už ví, že rodinka Johnsonovejch není banda zhulenejch balíků, takže snad mám nárok na chvilu klidu, né? Byl to docela nářez todle šecko. Sednem z bráchama nad pifkem a zavzpominame na starý dobrý časy. Jó tehdá to na ulicách bylo jiný, mohs‘ vystrčit nos a nepřijit o něj. No ale ten bordel, co vtutaj byl už sme uklidili, takže mužem v klídku vyrazit nekam ven, pořádně vosolit bedny v káře a nechat větr, ať nám cuchá hára… Hééj, ty voe, ten negr mi leze do káry!

Rockstar si na nás přichystal úžasnou věc. Dokázal, že z námětu GTA, který už pěkných pár let ždímá s maximálním úspěchem, jde dostat ještě víc, a přitom to celé nezkazit. Nabízí nám neuvěřitelně velkou plochu k hraní – trojici měst, v nichž budete ze začátku beznadějně bloudit, a k tomu ještě aspoň tolik rozlohy venkova. Přitom vše působí krásně komplexně a zapadá do sebe. O Los Santos jsme již mluvili. Přinejmenším stejně dobře je na tom i San Fierro, předvádějící kopcovité ulice San Francisca, stejně jako pouštní krajinu kolem, i Las Venturas se spoustou záře jako vystřižené z lasvegasských ulic. Vesničky v lesích se všemi těmi náklaďáky, traktory a typickými americkými venkovany jsou kapitolou samy pro sebe.
Projížďky venkovem voní svobodou, pohodou… a hnojem. Zato ruské kolo na pláži nikoho neurazí
Navíc je potřeba podotknout, že tohle celé prostředí funguje a žije. Vznikají dopravní zácpy, bouračky, policisté se pouštějí do divokých honiček se všemi, nejen s vámi; když do někoho nabouráte, dost možná vystoupí z vozu a půjde si to s vámi vyříkat – ručně nebo i lopatou. Do toho vám ve voze vyhrává některé z místních rádií a mezi víc jak 150 licencovanými skladbami si jistě vyberete. Pokud ne, je tu nejen stanice s mluveným slovem, ale i možnost přehrávání vašich skladeb, oddělených reklamami a komentáři, jako na správném rádiu. Povídání navíc reaguje na vaše konání – když jsem si třeba jednu chvíli hrál z ostřelovačkou, při kvapném opouštění místa činu jsem se doslechl o šílenci, který jen tak střílí do lidí. Hříchem by bylo opomenout také precizní namluvení postav, o něž se postarali lidé jako Samuel L. Jackson nebo Ice-T.
Na druhou stranu ani SA není dokonalé, i když schází málo. Diskutovanou věcí je grafika, jež zdaleka nepůsobí tak famózně, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jistě, výborná optimalizace či obrovský dohled nepříliš náročný na výkon udělají své, ale nezakryjí zjednodušené modely úplně všeho; často až nepěkně nízké rozlišení textur nebo poněkud lacině vypadající efekty tepla a deště. Jisté problémy budou i s ovládáním. SA nezapře svůj konzolový původ a v mnoha misích jsem se potýkal spíše než s úkoly právě s trošku jiným stylem ovládání, než je na PC obvyklý.

To jsou však snad jediné vady na kráse jinak uchvacující hry, jakou Grand Theft Auto bezesporu je. Pokud navíc zmíním, že hra je i u nás k dispozici v balení, jaké nemá obdoby (DVD je vloženo do vázané knížky), je jasné, o jak výjimečném titulu mluvíme. Po prvních chvílích ve hře, po shlédnutí filmového intra, po prvních pár misích, po chvilce zkoušení, co vlastně jde dělat a zjištění, že to co bych chtěl skutečně je možné, jsem vážně uvažoval o absolutním hodnocení. Hra jako by mi však celou dobu říkala, že mám ještě počkat. Chvíli mi trvalo, než jsem našel aspoň pár důvodů desítku nedat, ale to nic nemění na nezpochybnitelném faktu – San Andreas je hrou, která posunula hranice virtuální zábavy zase o kousek dál. Respekt Rockstaru.
San Andreas je nejen důstojným pokračováním legendární série. Je hrou, která bude brána jako jistý mezník virtuální zábavy. Strávíte u ní neobyčejné a dlouhé hodiny, přitom ani nebudete vědět proč.

Grand Theft Auto: San Andreas System Requirements